Umów wizytę
Skontaktuj się
z rejestracją
Skip to main content

Leczenie skoliozy za pomocą gorsetu ortopedycznego w Gdańsku

  1. Gorset ortopedyczny zalecany jest w przypadku, gdy ryzyko pogorszenia skoliozy  jest większe niż prawdopodobieństwo zatrzymania postępu skrzywienia, a kąt Cobba skoliozy przekroczył 20°- 30°. Do sytuacji takiej  dochodzi najczęściej w czasie intensywnego rośnięcia.
  2. Zadaniem gorsetu jest zatrzymanie postępu skoliozy, a tym samym uniknięcie operacji kręgosłupa. U części pacjentów udaje się uzyskać trwałe zmniejszenie kąta skrzywienia. Pacjenci, którzy noszą gorset wg zaleceń mają ładną postawę, nie widać u nich skrzywienia. Jeśli rezygnują z tej formy terapii, wyraźnie widać u nich deformację tułowia.
  3. Gorset po wykonaniu należy nosić na początku kilka godzin, później coraz dłużej w ciągu doby. Pod koniec pierwszego tygodnia powinno nosić się już go zgodnie z zaleceniem lekarza tj. przez przeważająca część doby. Zdejmuje się go do ćwiczeń i higieny osobistej. Kiedy twoje kości stają się  już dojrzałe a ryzyko pogorszenia skrzywienia jest niewielkie, zaleca się stopniowe odstawianie gorsetu. Ten etap rozpoczyna się po minimum 1,5 roku leczenia i trwa on kilka miesięcy. Gorsetu nie wolno odstawiać gwałtownie, z dnia na dzień. Grozi to szybkim pogorszeniem i powrotem do wyjściowego kąta skrzywienia skoliozy.
  4. Skuteczność  gorsetu zależy od tego, w jakim stopniu udaje się zredukować kąt skoliozy po założeniu go.  Ocenia ją lekarz, wykreślając kąt Cobba na RTG kręgosłupa bez gorsetu, a następnie w gorsecie  i porównując obie wartości. Jeśli nie pamiętasz, ile wynosi twój kąt skrzywienia zapytaj lekarza.
  5. Pamiętaj, że gorset nie noszony nie działa. Lekarz zaleci Ci noszenie minimalnej, skutecznej liczby godzin w ciągu doby. Czas noszenia gorsetu w ciągu doby zależy od wielkości skrzywienia, wieku dziecka i ryzyka dalszego postępu skrzywienia. Udowodniono, że im bardziej skracasz czas noszenia zalecony przez lekarza, tym bardziej wzrasta ryzyko braku skuteczności tej terapii, nawet jeśli gorset bardzo dobrze koryguje skrzywienie. Jeśli nosisz gorset jedynie 6 godzin na dobę (np. tylko w nim śpisz), jest on całkowicie nieskuteczny. Przy noszeniu zgodnie z zaleceniami prawdopodobieństwo tego, że unikniesz operacji wynosi aż 95%.
  1. Najtrudniejszą porą roku będzie dla ciebie lato. Kiedy jest gorąco nie rezygnuj z noszenia gorsetu, bo może dojść w tym czasie do pogorszenia i zaprzepaszczenia twojej wielomiesięcznej pracy. Nie planuj wyjazdu w ciepłe kraje.
  2. W czasie leczenia lekarz kontroluje dopasowanie gorsetu co około 3 mc i czasami zaleca drobne zmiany lub zapisuje nowy gorset, jeśli zmienia się twój wzrost i waga. W czasie leczenia okresowo wykonuje się zdjęcia Rtg kręgosłupa, aby ocenić czy udaje się ustabilizować kąt Cobba skoliozy. Pamiętaj, że aby stwierdzić, że kąt Cobba skoliozy zmienił się, różnica musi wynosić co najmniej 6 °.
  3. Najczęściej na lekcji Wf-u możesz ćwiczyć, ale jesteś zwolniony z niektórych ćwiczeń. Jeśli nie możesz w danym momencie robić tego co reszta klasy, wykonuj swoje codzienne ćwiczenia. Leczeniu gorsetem zawsze wiąże się z koniecznością systematycznych ćwiczeń, które miedzy innymi zapobiegają zanikom mięśni tułowia, na które jesteś narażony. Ćwiczenia dobierze Ci fizjoterapeuta. Porozmawiaj z lekarzem o uprawianym przez ciebie sporcie, ponieważ nie wszystkie aktywności ruchowe są w tym okresie zalecane.
  4. Kryzysy zdarzają się każdemu. Kiedy tracisz motywację do noszenia gorsetu, staje się on niedopasowany lub uwiera, nie odrzucaj go. Zawsze skontaktuj się z lekarzem lub z wytwórcą gorsetu. Na pewno coś zaradzą.
  5. Pamiętaj, że gorset jest twoim przyjacielem, który hamuje skrzywianie się twojego kręgosłupa w okresie wzrastania oraz dba żebyś mógł się cieszyć ładną a nie zdeformowaną sylwetką. Jest on zalecony tylko przejściowo i niebawem go zdejmiesz. Może jest trochę niewygodny, ale w niczym nie ograniczy twoich szans na przyszłość. Szukaj też wsparcia innych osób noszących gorsety. Jest ich naprawdę wiele. Głowa do góry!

Jeśli akceptacja leczenia gorsetem jest zbyt trudna dla dziecka, warto skonsultować się z psychologiem dziecięcym w Centrum Spine w Gdańsku. Warto zadziałać już na początku terapii, aby uniknąć psychologicznych skutków skoliozy.

dr n.med. Agata Deja-Koronowska

specjalista rehabilitacje medycznej

SPINE-Centrum Rehabilitacji i Leczenia Kręgosłupa w Gdańsku