Gabinet fizjoterapii w Gdańsku
Fizjoterapeuta to specjalista, który zajmuje się przywracaniem sprawności ruchowej pacjentów oraz eliminacji bólu występującego w układzie ruchu.
Czym zajmuje się fizjoterapeuta?
Jest to osoba z wykształceniem wyższym medycznym, dysponująca szeroką wiedzą na temat funkcjonowania organizmu człowieka. Większość fizjoterapeutów po ukończeniu studiów kształci się nadal na kursach o różnej tematyce. Mogą również prowadzić terapię usprawniającą układu krążenia, moczowego, trawiennego i oddechowego, dlatego fizjoterapeuci specjalizują się w takich dziedzinach jak: fizjoterapia neurologiczna, ortopedyczna, pediatryczna, kardiologiczna, pulmonologiczna, fizjoterapia uroginekologiczna, onkologiczna, geriatryczna, leczenie wad postawy. Część fizjoterapeutów specjalizuje się również w osteopatii. Aby uzyskać tytuł osteopaty trzeba ukończyć kilkuletnie studia podyplomowe.

Jakie zabiegi wykonywane są w gabinecie fizjoterapeuty w Gdańsku?
Do zabiegów stosowanych przez fizjoterapeutę należą między innymi:
- kinezyterapia, czyli gimnastyka lecznicza,
- terapia manualna,
- masaże lecznicze,
- laseroterapia,
- terapia wisceralna,
- ultrasonoterapia,
- ciepłolecznictwo,
- elektrolecznictwo,
- światłolecznictwo.
Kto powinien umówić się na wizytę u fizjoterapeuty?
Wybierając fizjoterapeutę, warto sprawdzić w jakiej dziedzinie się specjalizuje (certyfikaty specjalistycznych szkoleń zazwyczaj prezentowane są na stronie internetowej) oraz czy usprawnia dzieci, czy dorosłych. Tylko wykwalifikowana, doświadczona osoba, ciesząca się uznaniem pacjentów, będzie mogła skutecznie pomóc w dochodzeniu do sprawności.
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób potrzebuje pomocy fizjoterapeuty z powodu obciążeń cywilizacyjnych, jakim poddawany jest układ ruchu. Siedzący tryb życia, praca zdalna przy komputerze, brak odpowiedniej ilości ruchu na co dzień, poruszanie się samochodami zamiast pieszo i głowa pochylona nad smartfonem powodują, iż odczuwamy w ciele szereg napięć i dolegliwości bólowych. Bóle kręgosłupa i szyi stały się zmorą naszych czasów. Wiele godzin spędzanych w ciągu dnia w szkole lub pracy powoduje, że nie mamy czasu ani motywacji zastosować najlepszego leczenia, jakim jest ruch. Z tego powodu u większości dzieci rozpoznajemy dzisiaj wady postawy, które będą przyczyna bólów już u młodych dorosłych.

Jak wygląda konsultacja fizjoterapeutyczna w Centrum Spine Gdańsk?
Jeśli chcesz uzyskać szybkie efekty i poprawić komfort swojego życia, z pomocą przyjdzie fizjoterapeuta. Specjalista po zebraniu wywiadu będzie mógł stwierdzić, co jest przyczyną bólu oraz rozpisać plan działania. Fizjoterapeuta, łącząc różne formy terapii, sprawi, że poczujesz szybką ulgę. Pomoże skorygować nieprawidłową postawę, wyeliminuje ograniczenia ruchomości stawów, zmniejszy dolegliwości bólowe i dyskomfort, wzmocni mięśnie uwolni ciało od stresu poprzez masaż i techniki manualne.
Najczęściej do uzyskania efektu koniecznych będzie kilka–kilkanaście sesji terapeutycznych, trwających 30-60 minut. Istotne jest też to, że fizjoterapeuta nauczy Cię jak postępować na co dzień, żeby nie przeciążać kręgosłupa i stawów. Dla utrwalenia pozytywnych efektów potrzebne będzie Twoje zaangażowanie. Terapia będzie najskuteczniejsza, jeśli będziesz kontynuował ją samodzielnie w domu i przestrzegał zaleceń.
Fizjoterapeuta dziecięcy – Gdańsk
Fizjoterapeuta dziecięcy może pomóc w wielu różnorodnych chorobach wieku rozwojowego od urodzenia aż do 18 rż. Ponieważ na różnych etapach rozwoju dziecka konieczna jest znajomość innych specjalistycznych metod usprawniania dzieci, rozwinęły się specjalizacje fizjoterapeutyczne: Fizjoterapia niemowląt i małych dzieci oraz Fizjoterapia skolioz i wad postawy.
Fizjoterapia niemowląt i małych dzieci
Pierwsze miesiące życia dziecka to bardzo ważny okres. Nieprawidłowości rozwoju psychoruchowego malucha wcześnie wykryte, a następnie korygowane przez fizjoterapeutę niemowląt, mogą całkowicie ustąpić.
Wskazania do terapii:
- Niemowlęta z powikłanych ciąż i porodów,
- Zaburzenia napięcia mięśniowego (wzmożone, obniżone),
- Opóźnienie rozwoju psychoruchowego,
- Wcześniactwo,
- Asymetria postawy, kręcz szyi,
- Uszkodzenie splotu ramiennego,
- Zespoły wad genetycznych, metabolicznych,
- Wady rozwojowe mózgu i rdzenia
- Mózgowe porażenie dziecięce.

Fizjoterapeuta prowadzi terapię w Gdańsku w taki sposób, żeby ułatwić dalszy rozwój dziecka w sposób maksymalnie zbliżony do prawidłowego. Musi on posiadać certyfikaty ukończenia specjalistycznych kursów podyplomowych dedykowane najmłodszym dzieciom (metoda NDT-Bobath, metoda Vojty, Terapia SI -Integracja sensoryczna, Trójpłaszczyznowa terapia stóp i inne).
Fizjoterapia skolioz i wad postawy
W dzisiejszych czasach wady postawy stały się u dzieci powszechne. Jeśli nie są wcześnie leczone, utrwalają się, prowadząc często już nawet u młodych dorosłych do zmian degeneracyjnych i dolegliwości bólowych w układzie ruchu oraz zmniejszenia sprawności.
Wskazania do terapii:
- Skoliozy dzieci i dorosłych,
- Kifozy (Scheuermanna), lordozy,
- Plecy proste, krągłe, wklęsłe,
- Wady kolan stóp,
- Wady klatki piersiowej,
- Wady ustawienia miednicy,
- Wady wrodzone układu ruchu,
- Bóle kręgosłupa i kończyn,
- Urazy kręgosłupa, kończyn,
- Kręgozmyk.

Fizjoterapeuci, którzy skutecznie potrafią pomóc dziecku, powinni specjalizować się w korekcji wad postawy. W przypadku najcięższych skolioz i kifoz zagrożonych leczeniem gorsetowym lub operacyjnym niezbędne jest posiadanie certyfikatów metod rekomendowanych przez SOSORT, czyli Międzynarodowe Towarzystwo Ortopedycznego i Rehabilitacyjnego Leczenia Skolioz.
- FITS (Funkcjonalna Indywidualna Terapia Skolioz) – Polska,
- BSPTS (Barcelona Scoliosis Physical Therapy School) – Hiszpania,
- SEAS ( Scientific Exercise Approach to Scoliosis ) – Włochy,
- Metoda Lehnert-Schroth – Niemcy,
- DoboMed – Polska.
Kiedy udać się do fizjoterapeuty, a kiedy do lekarza rehabilitacji?
Lekarz i fizjoterapeuta diagnozują i prowadzą terapię w inny sposób, dlatego też ich działania nie powielają się a uzupełniają wzajemnie. Jeśli zachorujesz, doznasz urazu lub pojawi się u Ciebie ból w układzie ruchu, w pierwszej kolejności udaj się do lekarza, który postawi trafną diagnozę. Nie należy zapominać, że istnieje wiele innych chorób, które mogą manifestować się objawami w układzie ruchu, a muszą być leczone farmakologicznie bądź operacyjnie, jak np. nowotwory. Część z nich stanowi wręcz przeciwwskazanie do fizjoterapii, np. zakrzepica kończyn.
Lekarz zaleci badania dodatkowe i zinterpretuje ich wyniki. W razie konieczności wyśle pacjenta do lekarza innej specjalności. Fizjoterapeuta natomiast przeprowadzi diagnostykę funkcjonalną, czyli odpowie na pytania jakie są możliwości i ograniczenia w układzie ruchu. Następnie zajmie się przywróceniem sprawności za pomocą metod fizjoterapeutycznych. Może też zastosować trening medyczny, pozwalający powrócić do aktywności sportowych.