Umów wizytę
Skontaktuj się
z rejestracją
Skip to main content

Skolioza to ogólna nazwa obejmująca grupę schorzeń polegających na zmianie kształtu i ustawienia kręgosłupa. Poza zniekształceniem kręgosłupa wiąże się z dodatkowymi zniekształceniami ciała w obrębie innych narządów ruchu, takich jak klatka piersiowa i miednica. Jaki ma to wpływ na psychikę dziecka?

Do jakich objawów psychologicznych może doprowadzić skolioza?

Na skoliozę częściej chorują dziewczęta niż chłopcy. Według badań zwykle rozpoznanie stawiane jest między 10 a 15 rokiem życia, a gwałtowna deformacja kręgosłupa następuje w czasie nagłego wzrastania ciała w okresie dorastania.

Skoliozy nieleczone lub szybko postępujące dużego stopnia, mogą prowadzić do zaburzeń ogólnoustrojowych, powodując między innymi niewydolność krążeniowo-oddechową. Inną grupą objawów skoliozy są objawy psychologiczne, takie jak obniżenie nastroju, występowanie zwiększonego niepokoju czy też zaburzeń obrazu swojego ciała.

Prawdopodobieństwo największego pogłębienia skoliozy współwystępuje z nagłym i szybkim okresem wzrastania kręgosłupa, który zachodzi w okresie dojrzewania.

Przez to należy zwrócić szczególną uwagę na stan psychiczny nastolatków ze skoliozą. Do najbardziej typowych objawów doświadczanych przez nastolatków ze skoliozą w okresie dojrzewania należą:

  • lęk,
  • przygnębiony nastrój,
  • zaabsorbowanie swoim stanem,
  • obniżona samoocena.

Z czym zmagają się dzieci i rodzice?

Gdy skolioza wymaga interwencji medycznej, często może prowadzić do doświadczenia stresu oraz różnych trudnych emocji – zarówno przez osobę chorującą, jak i rodzinę. Rodzice pacjentów, którzy przeszli operację w ramach leczenia, komentowali trudny i długi powrót do zdrowia po operacji. Badania rodzin, w których występuje skolioza, pokazują, że prawie każdy rodzic wszczynał kłótnie o noszenie gorsetu ortopedycznego. Okazuje się również, że dopasowanie ortezy dla swoich dzieci było bardziej skomplikowane i traumatyczne, niż rodzice pierwotnie się tego spodziewali.

skolioza a psychika

Skutki skoliozy – warto zasięgnąć pomocy psychologa

Te i inne nasilone objawy psychologiczne, doświadczane w wyniku skoliozy, warto konsultować ze specjalistą. Psycholog pracujący z dziećmi i młodzieżą, specjalizujący się w psychologii zdrowia, tym samym znający się na skutkach choroby przewlekłej, jest odpowiednią osobą, do której warto się udać, aby uzyskać odpowiednią pomoc. Wczesna interwencja może zapobiec rozwinięciu ubocznych skutków doświadczania skoliozy. Osoby, szukające psychologa w Gdańsku, zapraszamy do Centrum Spine, gdzie otoczone zostaną odpowiednią opieką.