Umów wizytę
Skontaktuj się
z rejestracją
Skip to main content

Już na etapie planowania ciąży warto umówić się na wizytę do fizjoterapeuty uroginekologiczego. Szczególnie, jeśli chcesz dobrze przygotować się do porodu oraz być aktywna w ciąży i dobrać dla siebie bezpieczny trening. Dlaczego tak wcześnie?

Fizjoterapię uroginekologiczną warto rozpocząć już na etapie planowania ciąży

Mamy wtedy czas na to, aby ocenić siłę i wydolność mięśni dna miednicy, na wczesnym etapie wyłapać wszelkie nieprawidłowości oraz rozpocząć terapię. Kiedy jeszcze kobieta nie jest w ciąży, mamy bardzo duże możliwości terapeutyczne oraz można zastosować techniki, które w ciąży będą już przeciwwskazane. Oprócz mięśni dna miednicy, warto ocenić ogólną równowagę mięśniową, aby zachodząc w ciążę wszelkie napięcia były wyrównane, a postawa ciała prawidłowa.

fizjoterapia w ciąży

Jakie działania obejmuje fizjoterapia uroginekologiczna?

Fizjoterapia uroginekologiczna (terapia dna miednicy) obejmuje odpowiednio dobraną terapię manualną, masaże, terapię powięziową, kinesiotaping oraz ćwiczenia do wykonywania w domu – jako niezbędna kontynuacja terapii gabinetowej. Pracujemy na bieżąco ze wszystkim tym, czego kobieta potrzebuje. Terapia obejmuje również przygotowanie do porodu, a jednocześnie wspomaganie całego ciała, tak aby prawidłowo reagowało i radziło sobie z obciążeniami występującymi w trakcie ciąży.

Najczęstsze dolegliwości towarzyszące ciąży to:

  • bóle pleców,
  • nietrzymanie moczu,
  • obniżenie narządów miednicy mniejszej,
  • bóle stawów (m.in. kolan, bioder),
  • obrzęki,
  • rozejście mięśnia prostego brzucha,
  • bóle karku,
  • rozejście spojenia łonowego.

Fizjoterapeuta uroginekologiczny ma wiedzę i kompetencje, żeby razem z lekarzem pomóc Ci w tych problemach.

Zalecenia dla pierwszego i drugiego trymestru – kiedy umówić wizytę u fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Jeżeli już jesteś w ciąży, to pierwszy trymestr przeznaczamy na odpoczynek i stosowanie się do zaleceń ginekologa. Natomiast już w drugim trymestrze warto umówić się na wizytę. W tym czasie przede wszystkim pracujemy nad funkcją przepony i nad wyrównaniem napięć w obrębie miednicy, aby stworzyć jak najlepsze warunki dla rozwoju dziecka. Umiejętność poprawnego oddechu torem przeponowym wspomaga pracę narządów wewnętrznych, pomaga w odpowiednim funkcjonowaniu dna miednicy oraz przyczynia się do zapobiegania obniżeniom narządów miednicy mniejszej.

Dodatkowo pracujemy z mięśniami dna miednicy – prawidłowego skurczu oraz technik rozluźniania kobieta nauczyła się przed ciążą – natomiast teraz tę pracę należy kontynuować. Do około 34-35 tygodnia ciąży pracujemy nad wzmacnianiem wydolności i siły mięśni dna miednicy, nie pomijając odpowiedniego ich rozluźniania. W drugim trymestrze pracujemy również nad przyjmowaniem prawidłowej postawy ciała oraz ze zmianami, które zachodzą na skutek ciąży. W tym okresie środek ciężkości ciała przesuwa się do przodu, co często sprawia, że lordoza lędźwiowa ulega pogłębieniu, stawy barkowe się zaokrąglają, a napięcie w stopach często wzrasta, ponieważ teraz muszą inaczej rozkładać ciężar ciała. Pojawić się mogą również przeprosty w stawach kolanowych oraz nadmierne przodopochylenie miednicy – nad tymi i wieloma innymi zmianami pracujemy w gabinecie fizjoterapii w Gdańsku.

fizjoterapia uroginekologiczna w ciąży

Fizjoterapia uroginekologiczna w trzecim trymestrze ciąży

W trzecim trymestrze terapia uroginekologiczna skupiona jest bardziej na rozluźnianiu i mobilizacji tkanek oraz stawów pod kątem przygotowania do porodu. Od około 34-35 tygodnia ciąży przeprowadzamy instruktaż masażu krocza, który powinien być wykonywany codziennie w warunkach domowych.

Omawiamy wszelkie aspekty przygotowania się do porodu siłami natury, jak i cesarskiego cięcia. Przygotowania obejmują również instruktaż prawidłowego postępowania po porodzie, już od pierwszej doby, jeszcze w szpitalu. Omawiamy pierwszą aktywizację, elementy pielęgnacji oraz rozwiewamy wszelkie wątpliwości. Kolejnym elementem instruktażu jest również omówienie okresu połogu oraz postępowania kobiety w tym czasie.

Fizjoterapia uroginekologiczna po porodzie

Po porodzie odpowiednim momentem, aby pojawić się ponownie w gabinecie, jest czas już w około trzecim tygodniu po urodzeniu dziecka, kiedy pracujemy nad postawą ciała, rozejściem mięśnia prostego brzucha oraz nad wszelkimi problemami, z jakimi zmaga się pacjentka. Natomiast jeżeli w tym czasie jest to niemożliwe, warto przyjść na wizytę po połogu. Wtedy, oprócz wyżej wymienionych aspektów, pracujemy również z dnem miednicy.

Terapia uroginekologiczna będzie prowadzona z powodzeniem, tylko wtedy, kiedy zaangażowana będzie zarówno terapeutka, jak i pacjentka. Zapraszamy na konsultację z fizjoterapeutą uroginekologicznym w Gdańsku.