Umów wizytę
Skontaktuj się
z rejestracją
Skip to main content

Świadomość kobiet na temat fizjoterapii uroginekologicznej wciąż rośnie. Kobiety coraz więcej wiedzą, ale również coraz częściej otwierają się na rozmowę o wielu problemach czy ogarniającym nich dyskomforcie. Nas, fizjoterapeutów, bardzo to cieszy. Dzięki temu możemy coraz lepiej i rzetelniej pomagać wszystkim, którzy się do nas zgłaszają.

Obecnie wiedza na temat pracy z blizną po cesarskim cięciu, przygotowania do operacji, fizjoterapii pooperacyjnej czy pomocy w endometriozie jest coraz bardziej powszechna. Jednak często w gabinecie spotykamy się z przeświadczeniem „jeśli urodzę drogami natury, to fizjoterapia nie będzie dla mnie pomocna”. W tym artykule postaram się przybliżyć ten temat i udowodnić, że nawet wtedy jesteśmy w stanie wiele zaoferować swoim pacjentkom.

Kiedy rozpocząć rehabilitację po porodzie drogami natury?

Rehabilitacja po porodzie drogami natury rozpoczyna się tak naprawdę w pierwszych dobach, już w szpitalu. Jeszcze na etapie ciąży udzielamy pacjentce instruktażu połogowego.

poród drogami natury

Z jakimi dolegliwościami warto udać się do fizjoterapeuty po porodzie drogami natury?

Uczymy prawidłowego wstawania, oddychania, ćwiczeń do wykonania w pierwszych dniach po porodzie, uczymy jak i na ile czasu kłaść się na brzuchu i wiele więcej. Dzięki temu kobiety wiedzą jak wspierać procesy samoregeneracji, jak sobie nie zaszkodzić i znają sposoby, aby czuć się fizycznie dobrze.

Kolejnym aspektem opieki po porodzie jest mobilizacja blizny. Bezpośrednią pracę można zaczynać, kiedy ginekolog daje „zielone światło” i blizna jest prawidłowo zagojona. Na takiej wizycie uczymy odpowiedniej higieny oraz metod autoterapii. Pacjentka otrzymuje pełen instruktaż do wykonania w warunkach domowych. Ale poza automobilizacją, rehabilitacja opiera się na odpowiednio dobranych metodach pracy, których celem jest zapobieganie dolegliwościom bólowym czy innym nieprawidłowościom płynącym z „nieruszonej” blizny.

Po porodzie również istotna jest kontrola mięśni brzucha jako elementu naszej stabilizacji. Oceniamy czy powróciły one do prawidłowej funkcji oraz czy rozejście mięśni prostych brzucha jest w normie czy należy zaproponować terapię.

Wiele kobiet wyraża chęć powrotu do aktywności fizycznej. Nie do końca wiedzą jak się za to zabrać. Na wizycie jesteśmy w stanie ustalić plan bezpiecznego powrotu do sportu oraz wykonać testy funkcjonalne, które pozwolą nam stworzyć „szyty na miarę’ program.

Po porodzie drętwienie rąk, bóle kręgosłupa, problemy jelitowe, nadmierny stres, bóle głowy, osłabienie – z tymi problemami również zajdziesz pomoc u fizjoterapeuty!

Last but not least – kontrola mięśni dna miednicy. Jest niezwykle pomocna w terapii zaburzeń takich jak: nietrzymanie moczu, obniżenie narządu rodnego, bolesnego współżycia czy miesiączkowania. Ale nawet jeżeli dana kobieta nie boryka się z wyżej wymienionymi problemami,  należy ocenić siłę oraz wydolność mięśni, aby zapobiegać wyżej wymienionym zaburzeniom w przyszłości.

Kiedy należy udać się do fizjoterapeuty po porodzie drogami natury?

Na wizytach pacjentki najczęściej pytają: kiedy najlepiej przyjść na wizytę po porodzie? Odpowiedź jest prosta: wtedy kiedy czujesz się na siłach i jesteś na to gotowa! Z punktu widzenia fizjoterapeuty – wizyta już 2-3 tygodnie po porodzie może wnieść szereg korzyści dla Twojego zdrowia. A co jak przeoczyłaś ten moment i minęło już 6 miesięcy albo może 6 lat? Umów się! W 99% (w medycynie nic nigdy nie jest na 100%) jesteśmy w stanie z powodzeniem prowadzić terapię po takim czasie.

Umów wizytę u fizjoterapeuty uroginekologicznego!

Zarejestruj się on-line