Umów wizytę
Skontaktuj się
z rejestracją
Skip to main content

Taping (inaczej: kinesiotaping) - Gdańsk

Kinesiotaping (Kinesiology Taping), zwany także plastrowaniem dynamicznym, to jedna z metod terapeutycznych wykorzystywanych przez fizjoterapeutów. Jest to oklejanie specjalnymi, elastycznymi taśmami według określonej metodyki i celu terapii. Twórcą koncepcji jest japoński chiropraktyk dr Kenzo Kase, który opracował materiał do produkcji taśm oraz sposoby aplikacji, uwzględniając różne dysfunkcje, nie tylko w obrębie narządu ruchu, ale również układu limfatycznego, czy możliwości wykorzystania w terapii blizn.

Kiedy zastosować kinesiotaping?

Metoda kinesiotapingu jest skuteczna w przypadku bardzo wielu schorzeń, niezależnie od tego czy występuje stan ostry czy przewlekły. Jej zastosowanie nie ogranicza się jedynie do obszaru narządu ruchu. Wskazania do kinesiotapingu to między innymi:

  • urazy i kontuzje np. naderwanie mięśnia, skręcenie stawu skokowego;
  • dolegliwości bólowe stawów i mięśni;
  • obrzęki limfatyczne;
  • występowanie siniaków lub krwiaków po przebyciu urazu;
  • wspomaganie terapii;
  • terapia blizn.

Dlaczego warto skorzystać z tapingu (plastrowania)?

Zaletą tej metody jest uniwersalność i możliwość zastosowania na wszystkie obszary naszego ciała. Do efektów plastrowania możemy zaliczyć: zmniejszenie dolegliwości bólowych – dzięki zniwelowaniu drażnienia receptorów bólowych – oraz miejscowe poprawienie krążenia krwi, dzięki czemu poprawia się metabolizm i następuje usunięcie zbędnych produktów przemiany materii. Kinesiotaping w obrzęku limfatycznym pozwala na szybszy odpływ chłonki do węzłów chłonnych, a tym samym następuje miejscowe zmniejszenie obrzęku.