Skip to main content

Fizjoterapeuta  uroginekologiczny – czyli kim jest i czym się zajmuje.

Fizjoterapia jest zawodem medycznym, związanym z ratowaniem zdrowia człowieka. Leczymy m.in. ruchem, technikami manualnymi oraz promujemy zdrowie. Jedną z jej dziedzin jest fizjoterapia uroginekologiczna. W Polsce dopiero raczkująca i nabierająca tempa. Niestety wiele osób nadal nie wie czym my, fizjoterapeuci specjalizujący się w uroginekologii, się zajmujemy. Trafiają do nas zarówno młode kobiety, kobiety w ciąży, po porodzie, ale również panie w okresie menopauzalnym i pomenopauzalnym. Zakres naszych działań skupia się głównie na terapii dna miednicy, brzucha, kręgosłupa oraz całego kompleksu miedniczno-biodrowego.

Czym zajmuje się fizjoterapeuta uroginekologiczny?

Fizjoterapia uroginekologiczna zajmuje się przywracaniem odpowiedniej funkcji oraz sprawności w obszarze miednicy mniejszej kobiety. Bardzo powszechnymi schorzeniami z jakim zgłaszają się pacjentki są: nietrzymanie moczu oraz obniżenia narządów miednicy mniejszej. Rehabilitacja jest wówczas konieczna. Szacuje się, że problem nietrzymania moczu, może dotyczyć w Polsce około 4 mln ludzi. Jednakże trudnym jest określenie chociażby przybliżonej liczby chorych, ponieważ wiele osób nie ujawnia swoich problemów, uważając je za wstydliwe czy traktując je jako jeden z objawów starości. Fizjoterapia w wymienionych wyżej problemach odgrywa znaczącą rolę.

Bardzo duży odsetek kobiet cierpi również na bolesne miesiączki oraz bolesne współżycie. Fizjoterapia uroginekologiczna posiada szeroki wachlarz technik do pracy z tymi problemami. Wbrew powszechnemu założeniu, w większości przypadków, bolesne miesiączki nie zawsze „przejdą po ciąży” ani „nie muszą boleć”. Udając się do specjalisty pracować można w gabinecie oraz w domu stosując autoterapię, której może nauczyć fizjoterapeuta na wizycie.

Fizjoterapia uroginekologiczna po porodzie

Fizjoterapia połogowa jest niezwykle ważna dla zdrowia kobiet. W tym czasie należy zadbać nie tylko o dziecko, ale również o siebie. Jeszcze w szpitalu można wdrożyć pierwsze delikatne ćwiczenia. Po porodzie terapeuta m.in. pomoże zadbać o przywrócenie poprawnej postawy ciała, powrót kobiety do formy sprzed ciąży, pracować nad występującym rozejściem mięśni prostych brzucha oraz do jego zadań należy terapia blizn.

Fizjoterapia okołooperacyjna

Zdarza się również, taka sytuacja, kiedy zmiany są na tyle zaawansowane, że operacja jest koniecznością. Tutaj z pomocą również przychodzi fizjoterapia. Przed operacją pozwala przygotować dany obszar ciała do zabiegu, a po operacji pomoże przywrócić odpowiednie funkcjonowanie organizmu kobiety oraz zapobiec powikłaniom. W dalszym etapie pracujemy nad zmniejszaniem dolegliwości bólowych, mobilizacją blizn oraz przywracaniem równowagi mięśniowej.

Wszystko co zostało powyżej wymienione jest to nie duża część problemów w jakich pomóc może fizjoterapeuta uroginekologiczny. Nie sposób jednak, w jednym artykule, ich wszystkich zawrzeć. Wiele z Was zapewne słyszało zdanie „tak już musi być, taka twoja uroda, po porodzie tak będzie” albo „w tym wieku to normalne”. Tak nie musi być! Można złagodzić wiele problemów lub całkowicie się ich pozbyć.

ból uroginekologiczny