Niestabilność stawu skokowego to stan, w którym fizjologiczna ruchomość stawu skokowego jest zwiększona, wskutek czego pojawiają się typowe dla tej jednostki objawy. Jest spowodowana efektem rozległego urazu bądź wielokrotnych skręceń stawu.
Rodzaje niestabilności stawu skokowego
- niestabilność funkcjonalna, w której struktury torebkowo – więzadłowe zostały częściowo uszkodzone, a pacjent odczuwa subiektywną niestabilność stawu.
- niestabilność mechaniczną, która polega na uszkodzeniu i zerwaniu ciągłości struktur torebkowo – więzadłowych potwierdzonych badaniami.
Przyczyny niestabilności stawu skokowego
Niestabilność najczęściej ma charakter pourazowy – w większości przypadków jest następstwem skręcenia. Nieprawidłowa diagnoza i leczenie powoduje uszkodzenie czucia głębokiego w obrębie stawu skokowego.
Najczęściej uszkodzone więzadła w tej dysfunkcji to:
- ATFL, czyli więzadło strzałkowo – skokowe przednie
- CFL, czyli więzadło strzałkowo – piętowe. Rzadziej PTFL (więzadło strzałkowo – skokowe tylne.
Objawy niestabilności stawu skokowego
- powtarzające się skręcenia kostki
- przewlekły dyskomfort i obrzęk
- ból, tkliwość
- uczucie „chwiejności” kostki
Leczenie niestabilności stawu skokowego u fizjoterapeuty
Fizjoterapeuci w Centrum SPINE wykorzystują specjalistyczne ćwiczenia polegające na rozwinięciu stabilizacji i propriocepcji, czyli inaczej czuciu głębokim. Dobrym przykładem ćwiczenia powyższej metody jest stanie na jednej nodze i wykonywanie różnych ruchów w określonych kierunkach.
Inną metodą wykorzystywaną w ćwiczeniach jest tzw. stabilizacja zwrotna, czyli terapeutyczne przykładanie rąk stawiając opór w różnych kierunkach, podczas gdy pacjent musi zachować stabilną pozycję.
Pacjentom zalecane są również ćwiczenia wzmacniające mięśnie w obrębie goleni, czyli mięśnie grupy strzałkowej, prostowniki stawu skokowego i ćwiczenia wzmacniające mięśnie grupy tylnej goleni. Powinny być wykonywane co drugi dzień po 3 do 5 serii oraz przez określona ilość powtórzeń.
Dodatkowo zastosować można metodę kinesiotapingu by ustabilizować staw skokowy. Są elementem dodatkowym do terapii i ćwiczeń. Poniżej widnieje przykładowe zdjęcie zamocowanej taśmy.