Umów wizytę
Skontaktuj się
z rejestracją
Skip to main content

Niestabilność stawu skokowego to stan, w którym fizjologiczna ruchomość stawu skokowego jest zwiększona, wskutek czego pojawiają się typowe dla tej jednostki objawy. Jest spowodowana efektem rozległego urazu bądź wielokrotnych skręceń stawu.

Rodzaje niestabilności stawu skokowego

  • niestabilność funkcjonalna, w której struktury torebkowo – więzadłowe zostały częściowo uszkodzone, a pacjent odczuwa subiektywną niestabilność stawu.
  • niestabilność mechaniczną, która polega na uszkodzeniu i zerwaniu ciągłości struktur torebkowo – więzadłowych potwierdzonych badaniami.

Przyczyny niestabilności stawu skokowego

Niestabilność najczęściej ma charakter pourazowy – w większości przypadków jest następstwem skręcenia. Nieprawidłowa diagnoza i leczenie powoduje uszkodzenie czucia głębokiego w obrębie stawu skokowego.

Najczęściej uszkodzone więzadła w tej dysfunkcji to:

  • ATFL, czyli więzadło strzałkowo – skokowe przednie
  • CFL, czyli więzadło strzałkowo – piętowe. Rzadziej PTFL (więzadło strzałkowo – skokowe tylne.
leczenie niestabilności stawu skokowego u fizjoterapeuty

Objawy niestabilności stawu skokowego

  • powtarzające się skręcenia kostki
  • przewlekły dyskomfort i obrzęk
  • ból, tkliwość
  • uczucie „chwiejności” kostki

Leczenie niestabilności stawu skokowego u fizjoterapeuty

Fizjoterapeuci w Centrum SPINE wykorzystują specjalistyczne ćwiczenia polegające na rozwinięciu stabilizacji i propriocepcji, czyli inaczej czuciu głębokim. Dobrym przykładem ćwiczenia powyższej metody jest stanie na jednej nodze i wykonywanie różnych ruchów w określonych kierunkach.

ćwiczenie 1 niestabilność stawu skokowego

Inną metodą wykorzystywaną w ćwiczeniach jest tzw. stabilizacja zwrotna, czyli terapeutyczne przykładanie rąk stawiając opór w różnych kierunkach, podczas gdy pacjent musi zachować stabilną pozycję.

Pacjentom zalecane są również ćwiczenia wzmacniające mięśnie w obrębie goleni, czyli mięśnie grupy strzałkowej, prostowniki stawu skokowego i ćwiczenia wzmacniające mięśnie grupy tylnej goleni. Powinny być wykonywane co drugi dzień po 3 do 5 serii oraz przez określona ilość powtórzeń.

ćwiczenie 2 niestabilność stawu skokowego

Dodatkowo zastosować można metodę kinesiotapingu by ustabilizować staw skokowy. Są elementem dodatkowym do terapii i ćwiczeń. Poniżej widnieje przykładowe zdjęcie zamocowanej taśmy.

Umów wizytę u fizjoterapeuty!

Skontaktuj się z nami!