Fizjoterapia uroginekologiczna w Gdańsku
Fizjoterapia uroginekologiczna to prężnie rozwijająca się dziedzina fizjoterapii, obejmująca terapię mężczyzn, dzieci oraz kobiet. W naszym gabinecie zajmujemy się fizjoterapią kobiecą. Otacza ona opieką kobiety na każdym etapie ich życia: zaczynając już często od nastoletniego wieku, okresu dojrzewania, okresu ciąży, po porodzie oraz czasu okołomenopauzalnego.
Taki specjalista zajmuje się w sposób holistyczny całym ciałem pacjenta, jak każdy fizjoterapeuta, dodatkowo jednak pod lupę bierze wszystko to, co się dzieje w okolicy kobiecej miednicy.
Spis treści
Fizjoterapeuta uroginekologiczny – kim jest?
Fizjoterapia jest zawodem medycznym, związanym z ratowaniem zdrowia człowieka. W Centrum Spine leczymy m.in. ruchem, technikami manualnymi oraz promujemy zdrowie. Jedną z dziedzin fizjoterapii jest fizjoterapia uroginekologiczna. W Polsce dopiero raczkująca i nabierająca tempa. Niestety wiele osób nadal nie wie czym my, fizjoterapeuci specjalizujący się w uroginekologii, się zajmujemy. Trafiają do nas zarówno młode kobiety, kobiety w ciąży, po porodzie, ale również panie w okresie menopauzalnym i pomenopauzalnym. Zakres naszych działań skupia się głównie na terapii dna miednicy, brzucha, kręgosłupa oraz całego kompleksu miedniczno-biodrowego.
Czym zajmuje się fizjoterapeuta uroginekologiczny? Leczenie nietrzymania moczu i bolesnych miesiączek
Fizjoterapia uroginekologiczna zajmuje się przywracaniem odpowiedniej funkcji oraz sprawności w obszarze miednicy mniejszej kobiety. Bardzo powszechnymi schorzeniami z jakim zgłaszają się pacjentki są: nietrzymanie moczu oraz obniżenie narządów miednicy mniejszej. Rehabilitacja jest wówczas konieczna. Szacuje się, że problem nietrzymania moczu, może dotyczyć w Polsce około 4 mln ludzi. Jednakże trudnym jest określenie chociażby przybliżonej liczby chorych, ponieważ wiele osób nie ujawnia swoich problemów, uważając je za wstydliwe czy traktując je jako jeden z objawów starości. Fizjoterapia w wymienionych wyżej problemach odgrywa znaczącą rolę.
Bardzo duży odsetek kobiet cierpi również na bolesne miesiączki oraz bolesne współżycie. Fizjoterapia uroginekologiczna posiada szeroki wachlarz technik do pracy z tymi problemami. Wbrew powszechnemu założeniu, w większości przypadków, bolesne miesiączki nie zawsze „przejdą po ciąży” ani „nie muszą boleć”. Udając się do specjalisty, pracować można w gabinecie oraz w domu, stosując autoterapię, której może nauczyć fizjoterapeuta na wizycie.

Jakie problemy warto skonsultować z fizjoterapeutą uroginekologicznym w Gdańsku?
Do fizjoterapeuty uroginekologicznego warto zgłosić się z problemami takimi jak:
- nietrzymanie moczu,
- obniżenie narządów miednicy mniejszej,
- rozejście mięśni prostych brzucha,
- bolesne współżycie,
- bolesne miesiączki,
- dobranie odpowiedniej aktywności fizycznej, bezpiecznej dla kobiecego zdrowia,
- problem zaparć i wzdęć,
- przygotowanie do operacji,
- stan po przebytych operacjach,
- blizny na ciele,
- endometrioza,
- nawracające zapalenia pęcherza, infekcje intymne,
- bóle kręgosłupa,
- bóle karku,
- profilaktycznie, aby poszerzyć wiedzę na temat własnego ciała oraz wesprzeć swoje zdrowie.
Fizjoterapeuta uroginekologiczny ma wiedzę oraz kompetencje, żeby razem z lekarzem pomóc w tych problemach.
Fizjoterapia uroginekologiczna po porodzie
Fizjoterapia połogowa jest niezwykle ważna dla zdrowia kobiet. W tym czasie należy zadbać nie tylko o dziecko, ale również o siebie. Jeszcze w szpitalu można wdrożyć pierwsze delikatne ćwiczenia. Po porodzie terapeuta pomoże m.in. zadbać o przywrócenie poprawnej postawy ciała i powrócenie do formy sprzed ciąży, pracować nad występującym rozejściem mięśni prostych brzucha. Do jego zadań należy również terapia blizn.
Fizjoterapia okołooperacyjna
Zdarza się również taka sytuacja, kiedy zmiany są na tyle zaawansowane, że operacja jest koniecznością. Tutaj z pomocą również przychodzi fizjoterapia. Przed operacją pozwala przygotować dany obszar ciała do zabiegu, a po operacji pomoże przywrócić odpowiednie funkcjonowanie organizmu kobiety oraz zapobiec powikłaniom. W dalszym etapie pracujemy nad zmniejszaniem dolegliwości bólowych, mobilizacją blizn oraz przywracaniem równowagi mięśniowej.

Jak wygląda pierwsza wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego i jak się do niej przygotować?
Przed wizytą warto, abyś sobie przypomniała wszystkie szczegóły swoich dolegliwości; warto zabrać ze sobą dokumentację medyczną, jeżeli taką posiadamy. Dobrze jest również udać się, jeszcze przed wizytą, do lekarza ginekologa, który wykluczy ginekologiczne nieprawidłowości.
Na pierwszej wizycie zostanie zebrany szczegółowy wywiad na temat zdrowia i towarzyszących Ci dolegliwości. Następnie wspólnie go omawiamy i analizujemy wstępne wnioski, które się z niego nasuwają, oraz przeprowadzamy instruktaż prawidłowych nawyków oraz zachowań, które warto wdrożyć do życia codziennego od razu po opuszczeniu gabinetu.
Po tej części przystępujemy do przeprowadzenia badania postawy ciała oraz oceny napięć, które występują w ciele. Jeżeli wizyta tego wymaga przeprowadzamy badanie na kozetce per-vaginam, które jest najskuteczniejszym badaniem, pozwalającym na ocenę siły oraz wydolności mięśni dna miednicy. Ułatwia określenie prawdopodobnej przyczyny problemu w tym obszarze oraz dobranie odpowiedniej terapii skrojonej na Twoje potrzeby. Następnie otrzymasz ćwiczenia oraz szereg zaleceń do wykonywania w domu.
Regularność oraz systematyczność terapii, jak i zaangażowanie ze strony terapeuty oraz pacjentki, daje bardzo duże szanse powodzenia!
Jakie działania obejmuje fizjoterapia uroginekologiczna? Terapia dna miednicy w Gdańsku
Narzędzia, jakie wykorzystujemy podczas terapii uroginekologicznej, to terapia manualna, masaż, terapia powięziowa, kinesiotaping, terapia wisceralna oraz ćwiczenia odpowiednio dobrane do pacjentki. Niezwykle ważnym elementem fizjoterapii uroginekologicznej jest prawidłowa postawa ciała, prawidłowy oddech – którego również uczymy się podczas wizyt, oraz szczególna uwaga poświęcona zmianie nieprawidłowych nawyków, które towarzyszą nam w życiu codziennym.
Znaczenie badania USG w fizjoterapii uroginekologicznej
USG uroginekologiczne wykonywane jest przez specjalistę w dziedzinie fizjoterapii uroginekologicznej. Jest ona używana do obrazowania mięśni brzucha, czy mięśni dna miednicy. Badanie to może być również pomocne w diagnozowaniu obniżenia narządów rodnych. Często USG uroginekologiczne jest wykorzystywane w przypadku rozstępu mięśni prostych brzucha po porodzie, niewydolności mięśni przepony moczowo-płciowej, nietrzymania moczu, rozejścia spojenia łonowego
Wszystko, co zostało powyżej wymienione, to nieduża część problemów, w jakich pomóc może fizjoterapeuta uroginekologiczny. Nie sposób jednak w jednym artykule ich wszystkich zawrzeć. Wiele z Was zapewne słyszało zdanie „tak już musi być, taka twoja uroda, po porodzie tak będzie” albo „w tym wieku to normalne”. Tak nie musi być! Można złagodzić wiele problemów lub całkowicie się ich pozbyć. Zapraszamy na wizytę.