Poradnia wad postawy w Gdańsku
Wady postawy u dzieci – takie jak skrzywienie kręgosłupa, nadmierna lub spłaszczona kifoza i lordoza, zgarbione plecy, wysunięty do przodu brzuch, nieprawidłowe ustawienie miednicy – są w dzisiejszych czasach zjawiskiem powszechnym. Zaliczamy do nich również kolana koślawe lub szpotawe, płaskostopie, deformacje klatki piersiowe (klatka piersiowa kurza, lejkowata), asymetrię ustawienia łopatek, barków.
Zewsząd słyszymy, że większość dzieci ma wady postawy i krzywy kręgosłup. Istnieje pokusa, żeby zaakceptować ten stan u własnego dziecka. Dzieje się tak dlatego, że dzieci najczęściej początkowo nie skarżą się na dolegliwości bólowe. Generalnie dziecko z wadą postawy uważane jest za zdrowe. Nieprawidłowa postawa postrzegana jest jedynie jako defekt kosmetyczny. Czy słusznie? Wady postawy są niestety dla układu ruchu jak tzw. bomba z opóźnionym zapłonem. Skrycie, powoli, bez bólu, ale nieubłagalnie, prowadzą do zmian destrukcyjnych w układzie ruchu.
Nieprawidłowa postawa – co dzieje się w układzie mięśniowo-szkieletowym?
Nieprawidłowa postawa polega na wadliwym ustawieniu części ciała (głowy, kręgosłupa, miednicy, kończyn) względem siebie. Powodem jest najczęściej brak aktywności fizycznej i spędzanie zbyt wiele czasu w niefizjologicznej dla układu ruchu człowieka pozycji siedzącej. Początkowo zaburzeniu ulega elastyczność mięśni i więzadeł. Jedne są nadmiernie rozciągnięte i osłabione jak np. mięśnie grzbietu i pośladków, inne nadmiernie napięte jak np. mięśnie piersiowe, kulszowo-goleniowe na tylnej stronie ud. Po pewnym czasie dołączają się przykurcze mięśniowo-więzadłowe.
Tylko prawidłowa postawa i elastyczność wszystkich tkanek układu ruchu zapewnia bezkolizyjną pracę kości, ścięgien, więzadeł, torebek stawowych, łąkotek, chrząstek stawowych i nerwów podczas ruchu. Jeśli na skutek nierównowagi napięć mięśniowych tkanki miękkie tracą elastyczność, to źle stabilizują stawy podczas ruchu i przez to łatwo dochodzi do przeciążeń i kontuzji. W konsekwencji pojawiają się dolegliwości bólowe.
Masz pytania?
Nie zwlekaj i umów leczenie wad postawy w Gdańsku
Układ ruchu dojrzewa około 15- 17 roku życia. Do tego czasu wada postawy może być skorygowana przez aktywność fizyczną, prawidłowe nawyki ruchowe i interwencję fizjoterapeuty z centrum rehabilitacji. Po uzyskaniu dojrzałości kostnej wada utrwala się stopniowo, doprowadzając do postępującego niszczenia i procesu zwyrodnieniowego kości. Polega on na niszczeniu chrząstki stawowej odpowiedzialnej za płynny ruch w stawie, powstawaniu wyrośli kostnych na obwodzie powierzchni stawowej, deformacji kości.
Zmiany zwyrodnieniowe? Płaskostopie? Podejmij walkę jak najszybciej
W wieku około 20-30 lat pojawiają się pierwsze dolegliwości bólowe, mogące ograniczyć aktywność zawodową, sportową i przysporzyć kłopotów zdrowotnych. Niestety proces zwyrodnieniowy jest już często zaawansowany, nie można go całkowicie cofnąć i uszkodzenia w układzie ruchu stopniowo pogłębiają się. Okresowo konieczne jest przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, z których większość niestety może dawać powikłania w postaci:
- zapalenia błony śluzowej żołądka,
- uszkodzenia wątroby,
- uszkodzenia serca,
- krwawień.
Młodzi ludzie korzystają coraz częściej z pomocy lekarzy i fizjoterapeutów. Czują, że ich szanse życiowe z powodu bólu stają się ograniczone, a rekreacyjne uprawianie sportu utrudnione. Osoby pracujące fizycznie czasami muszą się z tego powodu przekwalifikować. Później dochodzi do ostrych incydentów bólu kręgosłupa, pleców, karku, rwy kulszowej, udowej, ramiennej, choroby zwyrodnieniowej stawów. Niestety wiek pojawiania dolegliwości bólowych związanych ze zmianami zwyrodnieniowymi w układzie ruchu stale się obniża. Powszechność wad postawy u dzieci i młodzieży powoduje, że już nastolatki i młodzi dorośli czasami borykają się z problemami, jakie ich rodzice i dziadkowie mieli dopiero w 50-60 roku życia. Rehabilitację w Gdańsku warto rozpocząć jak najszybciej.
Co można zrobić po rozpoznaniu wady postawy u dziecka? Jak wyleczyć płaskostopie, kolana?
Wydaje się, iż u rodziców świadomość następstw wad postawy w życiu dorosłym oraz zmiana nieprawidłowych nawyków rodzinnych może w znacznej mierze zapobiec ich powstawaniu. A jeśli już wystąpią nie należy czekać, lecz zdiagnozować dziecko u lekarza i zastosować odpowiednie leczenie.
Przyczyną wady postawy, poza zbyt małą aktywnością fizyczną, mogą być bowiem również: wady wrodzone kości, mięśni, nabyta choroba układu ruchu, nierówna długość kończyn, schorzenia genetycznie uwarunkowane, choroby narządów jamy brzusznej i klatki piersiowej, choroby układu nerwowego, wzroku i słuchu, i inne.
Jak zapobiegać wadom postawy u dziecka?
Kilka porad dot. zapobiegania wadom postawy u dzieci:
Dr n. med. Agata Deja-Koronowska
lekarz rehabilitacji medycznej
Poradnia wad postawy w Centrum Spine
ul. Przytulna 9 lok. U6, Gdańsk