Palcozrost (syndaktylia)
Syndaktylia, czyli palcozrost (zrost palców) to najczęściej występująca wada wrodzona ręki. Polega na zrośnięciu się, a właściwie na nie podzieleniu palców ręki w życiu płodowym. Ma ona najczęściej podłoże genetyczne, ale może być spowodowana działaniem szkodliwych czynników w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy dochodzi do formowania rąk i stóp.
Wada widoczna może być w okresie prenatalnym w obrazie USG. Palce zrośnięte mogą być częściowo lub całkowicie (na całej długości). Najczęściej palce połączone są fałdem skórnym, z rzadka łączy je ze sobą tkanka kostna. Wada dotyczy najczęściej palca środkowego i serdecznego ręki. Budowę palców ocenia się na obrazie RTG ręki. Podstawowym sposobem leczenia syndaktylii jest wykonanie zabiegu rozdzielenia palców przez chirurga ręki lub ortopedę w pierwszych latach życia.
Palce nadliczbowe (polidaktylia)
Polidaktylia to stosunkowo częsta wada wrodzona ręki, w której obserwujemy palce nadliczbowe (zdwojenie palców). Dziecko rodzi się z dodatkowym palcem, który może być w pełni uformowany, czyli posiadać kości ze stawami lub być zbudowany tylko z tkanek miękkich. Najczęściej dodatkowy palec występuje przy kciuku.
Budowę wewnętrzną palca dodatkowego ocenia się na zdjęciu RTG ręki oraz w badaniu USG. Leczenie polega na operacyjnym usunięciu nadliczbowego palca u małego dziecka. Nierzadko potrzebny jest bardziej rozległy zabieg rekonstrukcyjny na ścięgnach i więzadłach, aby poprawić funkcję palca, który został pozostawiony. Szczególnie istotne jest to w przypadku kciuka. Zabieg przeprowadza chirurg ręki lub ortopeda.