Umów wizytę
Skontaktuj się
z rejestracją
Skip to main content

Aparat USG jest bardzo przydatnym narzędziem diagnostycznym w gabinecie fizjoterapeuty. Dzięki niemu możemy poszerzyć diagnostykę oraz umożliwia monitorowanie postępów fizjoterapii uroginekologicznej pacjentki. Te działania zwiększają skuteczność terapii i wskazują przyczynę zaburzenia, z którą pacjentka przyszła do gabinetu.

Do czego wykorzystujemy USG w fizjoterapii uroginekologicznej?

Ocena kresy białej

Wykorzystując sondę liniową jesteśmy w stanie na obrazie USG zobaczyć długość i szerokość kresy białej, oceniając przy tym stopień rozejścia mięśni prostych brzucha. Obserwujemy jak kresa zachowuje się podczas spoczynku jak i podczas ruchu. To ułatwia nam ocenę jej wydolności, co będzie miało kluczowe znaczenie w przebiegu terapii.

USG w fizjoterapii uroginekologicznej

Ocena mięśni brzucha

Oprócz oceny kresy, oceniamy również mięśnie brzucha: prosty, skośne oraz poprzeczny. W obrazie USG dokładnie widać strukturę mięśnia, sposób jego pracy oraz zależności pomiędzy poszczególnymi mięśniami. W trakcie badania aparat do ultrasonografii oceniamy dokładnie jakość skurczu – w ten sposób fizjoterapeuta ma możliwość przeprowadzenie ćwiczenia, podczas którego pacjent sam może zobaczyć, czy robi to prawidłowo, czy musi coś jeszcze poprawić. Dzięki wykorzystaniu USG ćwiczenia pacjenta w domu mogą stać się bardziej efektywne!

Ocena dna miednicy

Oprócz wykorzystania USG w celu oceny brzucha możemy również wykorzystać aparat do poszerzenia diagnostyki w obszarze dna miednicy. Podczas badania możemy ocenić:

  • strukturę spojenia łonowego w przypadku podejrzenia rozejścia,
  • strukturę oraz jakość pracy zwieracza odbytu,
  • pracę mięśni dna miednicy oraz korelację poszczególnych struktur względem siebie,
  • jak pracuje szyja pęcherza podczas próby kaszlu,
  • stopień obniżenia.

USG na fizjoterapii uroginekologicznej

W trakcie badania USG fizjoterapeuta wszystko pokazuje wyniki badań oraz wyjaśnia wszystkie kwestie z tym związane. Dzięki temu pacjentka wychodzi z gabinetu z wyższą świadomością swojego ciała, większym zrozumieniem swojej dysfunkcji oraz z wiedzą jak poprawnie wykonywać ćwiczenia.

Chcesz poznać więcej informacji o fizjoterapii uroginekologicznej?

Skontaktuj się z nami!