Umów wizytę
Skontaktuj się
z rejestracją
Skip to main content

Choroba zwyrodnieniowa stawów (ChZS) jest najczęstszą chorobą stawów. Jest także główną przyczyną bólów i dysfunkcji ruchowej, szczególnie w wieku podeszłym. Powstawanie zmian zwyrodnieniowych nie jest prostym następstwem zużycia związanego z wiekiem, lecz skutkiem przewlekłego procesu zapalnego, który jest aktywowany przez liczne i coraz lepiej poznawane czynniki.

Uszkodzenie chrząstki stawowej

Długoletni przebieg prowadzi do uszkodzenia chrząstki stawowej – degradacji strukturalnej i funkcjonalnej stawu. Samoistna regeneracja chrząstki stawowej nie jest możliwa. Pomimo intensywnych badań i rozwoju metod leczenia, jak dotąd nie opracowano skutecznego leczenia przyczynowego ChZS. Nowe metody, a także nowe generacje preparatów leczniczych, pozwalają odsuwać w czasie konieczność leczenia operacyjnego lub nawet całkowicie z niego zrezygnować.

W kompleksowej terapii proponuje się postępowanie mające na celu maksymalne przedłużenie okresu wydolności stawu – zmniejszenie dolegliwości bólowych i zachowania funkcji stawu.

Redukcja obciążenia, aktywność fizyczna, rehabilitacja i aspekty psychologiczne odgrywają istotną rolę w długoletnim procesie leczenia.

zwyrodnienie stawu

Wiskosuplementacja, czyli podanie kwasu hialuronowego

W tę strategię terapeutyczną wpisuje się wiskosuplementacja – dostawowe podawanie kwasu hialuronowego. Jest on naturalnym składnikiem płynu stawowego i ma podstawowe znaczenie dla ochrony tkanki chrzęstnej i tkanek miękkich przed urazami mechanicznymi.

W chorobie zwyrodnieniowej dochodzi do zmniejszenia ilości kwasu hialuronowego w stawie. Dostawowe podanie kwasu może czasowo przywrócić właściwości płynu stawowego, zmniejszając ból i poprawiając ruchomość stawu. Wyniki wiskosuplementacji zależą od stopnia zaawansowania choroby, a wczesne jej wprowadzenie do terapii zazwyczaj skutkuje większą efektywnością działania.

Jaki preparat kwasu hialuronowego zastosować?

Preparaty kwasu hialuronowego różnią się wielkością cząsteczki i strukturą przestrzenną, co wpływa na ich odmienne właściwości mechaniczne i biologiczne. Nie ma jednego, w domyśle najlepszego, preparatu kwasu hialuronowego, ale jego właściwości terapeutyczne powinny być powiązane ze stopniem zaawansowania zmian zwyrodnieniowych.

Staranna diagnostyka, poprzedzająca iniekcje dostawowe, umożliwia optymalne dla chorego stawu dobranie właściwości terapeutycznych kwasu hialuronowego.