Skip to main content

USG stawów

Ultrasonografia stawów (USG stawów ) jest metodą diagnostyki obrazowej opierającą się na  zastosowaniu fali ultradźwiękowej ( akustycznej ) penetrującej w głąb tkanek. Obecnie ze względu na swoją bezinwazyjność, relatywnie niską cenę i dostępność jest bardzo często stosowana do diagnostyki obrazowej razem z RTG układu kostnego. Te dwie metody dobrze się uzupełniają, ponieważ RTG obrazuje kości, a USG tkanki miękkie. Trzecią najczęściej stosowaną metodą obrazującą kości, stawy oraz tkanki miękkie jest Rezonans magnetyczny ( MRI ). Jest to jednak badanie  wymagające specjalistycznego sprzętu, przez co jest drogie.

Zaletą badania USG jest fakt, iż pozwala uzyskać obraz w czasie rzeczywistym oraz ocenić stawy w ruchu. W czasie badania można zobaczyć, jak kurczą się mięśnie, ślizgają ścięgna, rozciągają więzadła i przemieszcza się w stawie płyn stawowy. Zaburzenie ruchomości struktur stawowych często dostarcza nam odpowiedzi na pytanie o przyczynę uszkodzeń oraz dolegliwości bólowych. Obserwacja działania układu ruchu podczas pracy ułatwia pracę fizjoterapeucie i pozwala ocenić poprawę po ćwiczeniach przywracających ruchomość stawów w prawidłowym wzorcu ruchowym.

USG stawów jest szczególnie przydatne w obrazowaniu wczesnych uszkodzeń pourazowych tkanek miękkich pokazując krwiaki, obrzęki tkanek, wysięki pourazowe w stawach, zerwanie ścięgien i więzadeł, uszkodzenia łąkotek, skręcenia i zwichnięcia w stawach, a nawet złamania, ponieważ obrazuje również powierzchnię kości. W późniejszym etapie gojenia pokazuje zastarzałe uszkodzenia, kiedy doszło już do wytworzenia blizn, zrostów, torbieli zwyrodnieniowych, zaników mięśniowych i zmian zwyrodnieniowych na powierzchni kości. Dlatego jest nieodzownym elementem diagnostyki kontuzji sportowych i przeciążeń w życiu codziennym np. Zespółu bolesnego barku, łokcia tenisisty i golfisty.

Badanie to jest bardzo przydatne w reumatologii obrazując proces zapalny w tkankach, często na bardzo wczesnym etapie,  kiedy nie można go jeszcze zobaczyć w badaniu klinicznym. Pokazuje zwiększoną ilość płynu stawowego w jamie stawu, przekrwienie tkanek, błony maziowej stawu ( ocena w opcji  Dopplera ), ropnie,  zmiany zapalne przyczepów mięśni i ścięgien do kości oraz złogów tkankowych takich jak zwapnienia, kryształy. Obecnie pełni podstawową rolę w rozpoznawaniu takich chorób jak Reumatoidalne zapalenie stawów, Dna i Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.

Aparaty USG z dobrą rozdzielczością pozwalają również zobrazować nerwy obwodowe, co ma znaczenie w ich pourazowych ( przecięcia pełne i częściowe )  oraz  nieurazowych uszkodzeniach i zespołach uciskowych np. Zespół cieśni nadgarstka, Zespół rowka nerwu łokciowego.

Badanie USG  trwa kilkanaście minut. Pomiędzy skórą a głowicą nakłada się specjalny żel, który ma funkcję sprzęgającą głowicę z powierzchnią skóry. Jest całkowicie bezbolesny.

Deja-Koronowska