Umów wizytę
Skontaktuj się
z rejestracją
Skip to main content

Wykonujemy USG bioderek w Gdańsku

USG bioderek u niemowląt wykonuje się, aby ocenić stan stawów biodrowych. Dzięki temu możliwe jest wczesne rozpoznanie dysplazji.

Co to jest dysplazja stawów biodrowych?

Dysplazja jest wadą rozwoju stawu biodrowego w okresie płodowym, okołoporodowym i/lub niemowlęcym. Wiele czynników (mechanicznych, hormonalnych i genetycznych) wpływa na rozwój stawu biodrowego, dlatego wada jest niejednorodna i może różnić się typem zniekształcenia i rokowaniem.

Wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia zwiększa znakomicie szanse na normalizację rozwoju dysplastycznego biodra. Im później ustalimy rozpoznanie, tym trudniej uzyskać oczekiwany cel leczenia, i staw wymaga często leczenia operacyjnego.

Badanie profilaktyczne USG bioderek u niemowląt – na czym polega?

Badanie ultrasonograficzne zrewolucjonizowało możliwości wczesnej oceny stawu biodrowego i wywarło ogromny wpływ na poprawę wyników leczenia wady.

Badanie profilaktyczne dysplazji stawów biodrowych obejmuje:

  • wywiad przeprowadzony pod kątem występowania czynników ryzyka,
  • badanie kliniczne, czyli ocena stabilności stawów, prawidłowości rozwoju ruchowego i wzorców ruchowych,
  • badanie ultrasonograficzne stawów biodrowych

Badanie USG wykonywane w Gdańsku jest badaniem dodatkowym, uzupełniającym badanie kliniczne. Dopiero oba badania pozwalają na ustalenie rozpoznanie wady i właściwego leczenia. Wykonuje je ortopeda dziecięcy.

Kiedy powinno się wykonać badanie USG stawów biodrowych u niemowląt?

Proponowany tryb postępowania:

  • badanie profilaktyczne w 6-12 tygodniu życia dziecka (rekomendowany 6-8 tydzień) lub wcześniej w razie występowania czynników ryzyka,
  • dodatni wywiad rodzinny
  • ułożenie pośladkowe,
  • wysoka masa urodzeniowa dziecka,
  • podejrzenia wady.

Co to jest Metoda Grafa?

Najbardziej rozpowszechnionym i uznanym sposobem oceny sonograficznej bioder jest badanie wg metody Grafa. Umożliwia ona zobrazowanie i sklasyfikowanie stawów biodrowych niemowląt w oparciu o typy budowy od I (staw prawidłowy) do IV (zwichnięcie biodra).

usg bioderek niemowlaka w gdańsku

Jak przebiega badanie USG bioderek w Gdańsku?

Badanie nie jest obciążające, nie wymaga specjalnego przygotowania, a generalną zasadą jest, że im spokojniejsze jest dziecko tym sprawniej i spokojniej przebiega. Leczenie wymaga rozmowy z rodzicami, którzy są istotnymi jego współuczestnikami, instruktażu i ustalenia dalszych kontroli.

Badanie USG bioderek u niemowląt wykonuje się w pozycjach ułożeniowych na boku, z użyciem miękkiej podpórki ułatwiającej utrzymanie stabilnej pozycji. Zachęcamy do kontaktu wszystkich zainteresowanych z Gdyni, Sopotu i okolic – nasza placówka mieści się w Gdańsku przy ul. Przytulnej 9 (lokal U6).

Chcesz umówić USG bioderek z badaniem ortopedy?

Zarejestruj się on-line