USG stawów - Gdańsk
Ultrasonografia stawów (USG stawów) jest metodą diagnostyki obrazowej opierającą się na zastosowaniu fali ultradźwiękowej (akustycznej) penetrującej w głąb tkanek. Obecnie, ze względu na swoją bezinwazyjność, relatywnie niską cenę i dostępność, jest bardzo często stosowana do diagnostyki obrazowej.
Dlaczego warto wykonać USG stawów?
Zaletą badania USG jest fakt, iż pozwala uzyskać obraz w czasie rzeczywistym oraz ocenić stawy w ruchu. W czasie badania można zobaczyć, jak kurczą się mięśnie, ślizgają ścięgna, rozciągają więzadła i przemieszcza się w stawie płyn stawowy. Zaburzenie ruchomości struktur stawowych często dostarcza nam odpowiedzi na pytanie o przyczynę uszkodzeń oraz dolegliwości bólowych. Obserwacja działania układu ruchu podczas pracy ułatwia pracę fizjoterapeucie i pozwala ocenić poprawę po ćwiczeniach przywracających ruchomość stawów w prawidłowym wzorcu ruchowym.
Równie popularne jest RTG układu kostnego. Te dwie metody dobrze się uzupełniają, ponieważ RTG obrazuje kości, a USG tkanki miękkie. Trzecią najczęściej stosowaną metodą obrazującą kości, stawy oraz tkanki miękkie jest rezonans magnetyczny (MRI). Jest to jednak badanie wymagające specjalistycznego sprzętu, przez co jest drogie.
Kiedy wykonuje się USG stawów?
USG stawów jest szczególnie przydatne w obrazowaniu wczesnych uszkodzeń pourazowych tkanek miękkich, pokazując krwiaki, obrzęki tkanek, wysięki pourazowe w stawach, zerwanie ścięgien i więzadeł, uszkodzenia łąkotek, skręcenia i zwichnięcia w stawach, a nawet złamania, ponieważ obrazuje również powierzchnię kości. W późniejszym etapie gojenia pokazuje zastarzałe uszkodzenia, kiedy doszło już do wytworzenia blizn, zrostów, torbieli zwyrodnieniowych, zaników mięśniowych i zmian zwyrodnieniowych na powierzchni kości. Dlatego jest nieodzownym elementem diagnostyki kontuzji sportowych i przeciążeń w życiu codziennym np. zespołu bolesnego barku, łokcia tenisisty i golfisty.
USG niemowląt – wykonaj USG w Gdańsku
Celem badania jest wczesne rozpoznanie wady stawu biodrowego u niemowląt. W razie podejrzenia wady badanie należy wykonać natychmiast. Przy braku podejrzenia proponowany standardowy termin badania to 6-8 tydzień życia dziecka. Wraz z rozwojem stawu tracimy możliwość obrazowania go w USG – dzieje się to orientacyjnie przed rozpoczęciem chodzenia. Wczesna diagnoza, dzięki USG bioderek u niemowląt w Gdańsku, i podjęcie odpowiedniego leczenia pozwala usunąć tą wadę całkowicie jeszcze przed rozpoczęciem chodzenia przez dziecko.
USG powłok brzusznych
U kobiet po porodzie oraz osób z wiotkością tkanki łącznej często można zaobserwować rozejście mięśni prostych brzucha, a także przepukliny kresy białej. USG jest dobrą metodą obrazowania tych objawów. Dodatkowo pomaga fizjoterapeucie uroginekologicznemu w terapii dna miednicy i ćwiczeniach mięśnia poprzecznego brzucha.
Najczęściej wykonujemy USG stawu kolanowego, stawu skokowego, stawu barkowego, łokcia i nadgarstka
Badanie to jest bardzo przydatne w reumatologii, obrazując proces zapalny w tkankach, często na bardzo wczesnym etapie, kiedy nie można go jeszcze zobaczyć w badaniu klinicznym. Pokazuje zwiększoną ilość płynu stawowego w jamie stawu, przekrwienie tkanek, błony maziowej stawu (ocena w opcji Dopplera), ropnie, zmiany zapalne przyczepów mięśni i ścięgien do kości, oraz złogów tkankowych, takich jak zwapnienia, kryształy. Obecnie pełni podstawową rolę w rozpoznawaniu takich chorób jak reumatoidalne zapalenie stawów, dna i zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.
Aparaty z dobrą rozdzielczością, jakie wykorzystujemy przy wykonywaniu USG stawów w Gdańsku, pozwalają również zobrazować nerwy obwodowe, co ma znaczenie w ich pourazowych (przecięcia pełne i częściow ) oraz nieurazowych uszkodzeniach i zespołach uciskowych np. zespół cieśni nadgarstka, zespół rowka nerwu łokciowego.
Badanie USG trwa kilkanaście minut. Pomiędzy skórą a głowicą nakłada się specjalny żel, który ma funkcję sprzęgającą głowicę z powierzchnią skóry. Jest całkowicie bezbolesny.
Dr. n. med. Agata Deja-Koronowska