Stawy skroniowo–żuchwowe należą do układu ruchu w naszym organizmie. Aparat ruchowy narządu żucia jest systemem, który odpowiada za przeżuwanie, artykulację, połykanie, oddychanie, a także za odczuwanie smaku. Nazywany jest także układem stomatognatycznym i jest strukturą niezwykle złożoną. Jego prawidłowe funkcjonowanie jest uwarunkowane zależnościami między pniem mózgu, mózgowiem oraz obwodowym układem nerwowym.
Dysfunkcje narządu żucia
Dysfunkcje w obrębie narządu żucia mogą się negatywnie przekładać na funkcjonowanie całego organizmu. Do najczęstszych przyczyn wystąpienia dolegliwości możemy zaliczyć:
- wady zgryzu
- nadmierny zakres ruchu w stawach
- urazy w obrębie czaszki i twarzoczaszki
- bruksizm – zgrzytanie zębami
- szczękościsk
- wady postawy ciała
- stany zapalne
Wskazaniami do terapii aparatu żucia są: napięciowe bóle głowy, słyszalne trzaski w obrębie stawów skroniowo–żuchwowych, szumy uszne, problemy z rozwieraniem ust, dolegliwości bólowe.
Jak wygląda terapia stawów skroniowo-żuchwowych?
Fizjoterapeuta postrzega pacjenta jako całość, więc w celu odpowiedniej diagnostyki niezbędne jest przeprowadzenie wywiadu, analiza posturalna oraz badanie funkcjonalne całego ciała w tym aparatu żucia. Następnie stosujemy indywidualnie dobraną terapię składająca się z terapii manualnej tkanek miękkich, terapii mięśniowo – powięziowej oraz terapii punktów spustowych. Fizjoterapia stomatologiczna obejmuje okolice zewnętrzne i wewnętrzne stawów skroniowo – żuchwowych.