Umów wizytę
Skontaktuj się
z rejestracją
Skip to main content

Osteopatia pediatryczna pomóc może w wielu sytuacjach. Wymienić można m.in. zaburzenia snu, wzmożone napięcie mięśniowe, kolki czy zmianę kształtu głowy. Stosowana jest również w przypadku traum okołoporodowych oraz dzieci, które są płaczliwe i nerwowe.

Zaburzenia snu

Aby dziecko dobrze przesypiało noc, nawet w okresie mniej więcej pierwszego miesiąca, gdzie będzie potrzebowało pokarmu co 3 godziny i przesypiało ten czas, dając możliwość sobie i rodzicom chwilowej regeneracji, muszą zostać spełnione następujące warunki:

  1. Rytuał (wypracowujemy i powtarzamy codziennie określone czynności tak, aby dziecko wiedziało, że nadchodzi pora spania i należy się już wyciszyć, np.: kąpiel około 2 godzin przed snem, następnie masaż, zmniejszamy natężenie światła w pokoju, zarówno białego z oświetlenia, jak i niebieskiego z TV, komputera czy telefonu. Puszczamy spokojną melodię, czytamy dziecku i wtedy układamy do snu.
  2. Odpowiednia temperatura w pokoju to około 20°C, w pierwszym okresie ( 1-2 miesiące) może to być 21-22°C.
  3. Cyrkulacja powietrza (dobrze jest wywietrzyć pomieszczenie przez co najmniej godzinę).
  4. Nawilżenie (jeżeli mieszkamy w bloku, gdzie powietrze jest bardzo suche, dobrze zainwestować w nawilżacz powietrza).
  5. Zmiany otoczenia (zmiana wystroju pokoju, w którym śpi nasz maluch, również może powodować problem – zmiana zasłon, lampy lub nowa zabawka może przestraszyć niemowlaka).
  6. Relacje między rodzicami i atmosfera w domu (to bardzo istotny czynnik, o którym rzadko się mówi, relacje między rodzicami i innymi domownikami mają bardzo duży wpływ na emocje dziecka, które odczuwa je tak samo jak dorośli, także gdy atmosfera jest napięta, to nasza pociecha też będzie gorzej spać i będzie podenerwowana).
dziecko u osteopaty

Wzmożone napięcie mięśniowe

Jeżeli zauważysz, że Twoje dziecko śpi w „dziwnej pozycji”, jeżeli układa głowę tylko na jedną stronę, wygina się w literę C lub pręży się, odginając głowę do tyłu, może to świadczyć o wzmożonym napięciu. Podobnie jeśli dziecko obraca się w 2-3 miesiącu lub podnosi głowę w pierwszym tygodniu – to też będzie problem wygórowanego napięcia mięśniowego.

Zanim przejdziemy do traum okołoporodowych, trzeba wspomnieć o możliwych pozycjach dziecka w brzuchu. Oto przykłady najczęściej występujących pozycji dziecka w łonie matki:

położenie dziecka w brzuchu matki
położenie dziecka w brzuchu
dziecko w brzuchu matki położenie

Źródło: https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/jak-ulozenie-i-polozenie-dziecka-wplywa-na-rodzaj-porodu

Pierwsze trzy przypadki, gdzie dzieci ustawione są miednicą w kierunku ujścia kanału rodnego, zazwyczaj predestynują do wykonania cesarskiego cięcia (CC),  w pozostałych przypadkach podejmowane są próby porodów naturalnych.

Traumy okołoporodowe

  1. Cesarskie cięcie, czyli poród, podczas którego dokonano cesarskiego cięcia, dla ponad 70% dzieci będzie wiązał się z różnymi konsekwencjami. Dziecko jest pozbawione przejścia przez kanał rodny kobiety, a to ma na celu danie sygnału układowi nerwowemu dziecka, że „wszystko poszło zgodnie z planem”; poza tym dziecko przechodzące przez kanał rodny, dzięki siłą kompresji, ma poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Cesarskie cięcie mu to odbiera, ponieważ jest wyciągane z brzucha mamy. Poza tym czasem bywa tak, że samo wyciągniecie też odbywa się po macoszemu, co dodatkowo traumatyzuje dziecko. Podczas tego zabiegu przecinane jest 6 warstw (bardzo rzadko 7 warstwą są mięśnie brzucha, na szczęście są to niezmiernie sporadyczne przypadki), aby dostać się do dziecka. To powoduje naprawdę głęboką i rozległą bliznę, nad która należy pracować, aby nie mieć dolegliwości związanych z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa oraz dolegliwościami dna miednicy.
  2. Porody przy użyciu kleszczy i próżnociągu (vacum) będą powodowały mechanizm pociągania (trakcji) głowy dziecka. Najprościej rzecz ujmując, dziecko jest silnie ciągnięte za głowę, często dodatkowo lekarz, aby ułatwić pokonanie kanału rodnego, wykonuje ruchy rotacji. Czasami są one niezbędne, aby malec mógł się urodzić, jednakże w konsekwencji dochodzić może do zniekształceń/odkształceń główki dziecka, lub do podrażnienia splotu ramiennego, czyli wiązki nerwów biegnących od szyi do ramienia. Co za tym idzie, noworodek może mieć problemy z ruchomością kończyn górnych (wiotkość kończyn lub ich nadmierne napięcie).
  3. Porody indukowane, czyli wywoływane przy użyciu oksytocyny lub manewr wypchnięcia dziecka z brzucha mamy (manewr Kristellera). Obydwa zabiegi wywołują duża kompresję na malucha, który przychodzi na świat. Ustawienie dziecka ma wpływ na decyzję lekarzy o podjęciu odpowiednich działań. Jednakże nawet jeśli dziecko jest ustawione prawidłowo, z pewnych względów nie ma akcji porodowej lub jest ona zbyt słaba, stosuje się oksytocynę, aby przyśpieszyć lub wywołać skurcze macicy. Długo podawany hormon ma na celu pobudzenie i nasilenie skurczów, co dość mocno „naciska” na dziecko i sprawia, że malec będzie starał się sprostać działającej na niego sile. Co skutkować będzie różnymi ustawieniami głowy i tułowia. Im dłużej płód pozostaje w wymuszonej pozycji i im dłużej trwa poród, który dodatkowo jest indukowany, tym większe mogą być napięcia w ciele dziecka.

Kolki

Prężenia, napinanie i płacz dziecka podczas robienia kupy lub oddawania gazów, nie zawsze musi świadczyć o kolce. Są to oczywiście objawy, na które trzeba zwrócić uwagę, jednakże jeśli płacz i prężenie ustają po oddaniu gazów i dziecko się uspokaja, całe zajście trwa do około 30 minut, to wtedy mamy najprawdopodobniej do czynienia z dyschezja, spowodowaną niedojrzałością układu pokarmowego, oraz tym, że dziecko uczy się jak ma korzystać z tłoczni brzusznej i jak „ świadomie” w późniejszym czasie uruchamiać ruchy parte.

Bardzo istotną rzeczą będzie również zwrócenie uwagi na to czy nie ma interakcji z mlekiem modyfikowanym, jeżeli takowe jest podawane. Jeżeli karmienie odbywa się tylko mlekiem matki , warto sprawdzić czy dziecko nie jest uczulone na BMK (białko mleka krowiego) lub inne alergeny zawarte w pokarmie spożywanym przez mamę.

Ulewanie

Najbardziej rozpowszechniony problem i najczęstsze pytanie rodziców. Jeżeli dziecko nie chlusta, jeżeli treść pokarmowa jest bez żółci, krwi, jeżeli nie występuje przy każdym posiłku, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że ulewanie jest fizjologiczne. Może występować aż do 10 miesiąca życia.

Dziecko ulewa z kilku powodów.

  • fizjologiczna niedojrzałość układu pokarmowego,
  • niedojrzałość dolnego zwieracza przełyku,
  • bardzo mała pojemność żołądka,
  • pionowe ustawienie żołądka.

Jednakże może zdarzyć się również tak, iż dziecko nie ulewa a tylko zarzuca treścią pokarmową do przełyku, a następnie ją przełyka i tak na okrągło. Wtedy możemy mieć do czynienia z refluksem utajonym, gdzie pokarm nie wydostaje się na zewnątrz, tylko ciągle krąży od przełyku do żołądka, drażniąc krtań i przełyk – dziecko może mieć wówczas chrypkę, chrząkać lub płakać jakby miało „zdarte” struny głosowe. Warto zrobić USG jamy brzusznej w celu wykluczenia innych patologii, jak przepuklina rozworu przełykowego.

Obniżone napięcie mięśniowe

Najczęstsze objawy to:

  • osłabiona siła mięśniowa,
  • niemożność podniesienia główki,
  • słaba kontrola ciała przeciwko sile grawitacji,
  • próby kompensacji pewnych czynności, posiłkując się rozkładaniem kończyn na boki (rozgwiazda/spadochroniarz).
osteopatia pediatryczna

Zmiana kształtu głowy

Zaburzenia w symetrii czaszki, spłaszczenia lewej lub prawej strony, wypłaszczenia potylicy najlepiej korygować do 6 miesiąca życia – wtedy można to zrobić nieinwazyjnie za pomocą terapii.

Zaburzenia SI

Jeśli chodzi o zaburzenia integracji sensorycznej (SI) będziemy mówić o ogólnych zaburzeniach czynności psychoruchowych oraz społecznych.

Mamy trzy typy zaburzeń samoregulacji :

  1. Nadwrażliwość (dzieci awersyjne, łatwo ulegają przebodźcowaniu).
  2. Obniżona wrażliwość (dzieci wymagające silnej stymulacji, niezainteresowane otoczeniem).
  3. Poszukiwanie stymulacji sensorycznej (dzieci dążące do zaspokojenia swoich potrzeb).

Tutaj, żeby poprawnie zdiagnozować dziecko, należy udać się do specjalistycznej poradni, która przeprowadzi odpowiednie testy i badania. Po zdiagnozowaniu i potwierdzeniu zaburzeń SI należy niezwłocznie rozpocząć terapię, aby nie pogłębiać wzorców, do których dziecko jest przyzwyczajone. Bardzo często zaburzenia SI są nieleczoną traumą okołoporodową i idą za nią nieprawidłowe wzorce ruchowe. Do częstych objawów należą:

  • brak koncentracji,
  • wygórowane odruchy lub tiki,
  • nadmierna ekscytacja,
  • napięcia mięśniowe,
  • brak okazywania uczuć, np.: problem bliskości/niechęć do przytulania z powodu wrażliwości na dotyk,
  • zaburzenia motoryczne,
  • brak czucia głębokiego.

W starszym wieku może to powodować problemy w komunikacji z rówieśnikami, problemy z nauką i skupieniem, problemy z czytaniem i pisaniem, dysleksję, wrażliwość na bodźce.

Płaczliwe i nerwowe dziecko

Dziecko poprzez płacz wyraża swoje potrzeby. Do naturalnych i fizjologicznych zalicza się płacz z 5 powodów:

  • strach,
  • głód,
  • ból,
  • niedogodności (mokra pielucha),
  • zwrócenia uwagi.

W nocy, szczególnie w pierwszych dwóch miesiącach, dziecko będzie się budzić co około 2-3 godziny na posiłek – jest to fizjologia i niestety nie można i nie należy nic z tym robić. Co do późniejszych etapów, jeśli dziecko jest niespokojne cały dzień lub nie może spać w nocy, budzi się z krzykiem, a do tego ma wygórowany odruch strachu (Moro), czyli podnosi ręce do góry jakby na gest poddania się, wówczas możemy udać się do specjalisty w celu konsultacji. Ponieważ dziecko znajduje się w stanie nieustannego czuwania zaburzającego cykl snu. Przyczyną zazwyczaj są traumy okołoporodowe, związane z patologiami występującymi bezpośrednio w trakcie porodu lub ciąży.

Osteopatia pediatryczna jako skuteczna metoda uspokojenia układu nerwowego

Wszystkie powyżej opisane przypadki będą wiązały się przebodźcowaniem układu nerwowego dziecka. To z kolei wywoła reakcje obronną tkanek, jaką jest skurcz, w efekcie da nam to wzmożone napięcie mięśniowe i rozdrażnienie. Objawy u dziecka to zazwyczaj: nadmierna płaczliwość, prężenie i wyginanie się w literę C, częste zaciskanie pięści, spanie z podkurczonymi nogami, „gryzienie” brodawek podczas karmienia lub odginanie się podczas karmienia, niespokojny sen oraz wszystkie inne opisane w tym artykule.

Jeżeli któreś z powyższych zachowań zostały zaobserwowane u pociechy lub coś innego wzbudza niepokój u rodziców, warto udać się do osteopaty dziecięcego w Gdańsku w celu konsultacji i sprawdzenia stanu zdrowia dziecka. Specjalista zbada również inne rzeczy przyczyniające się do przebodźcowania układu. Leczenie i terapia osteopatyczna będzie miała na celu wyciszenie i uspokojenie układu nerwowego.

Chcesz zasięgnąć porady osteopaty?

Umów wizytę online