Umów wizytę
Skontaktuj się
z rejestracją
Skip to main content

Czym jest wdowi garb?

Wdowi garb (ang. Dowager’s hump) czyli garb szyjny lub bawoli kark to zmiana polegająca na powstaniu łukowatego wygięcia części szyjno – piersiowej kręgosłupa, któremu towarzyszy nadmierna kifoza piersiowa i lordoza szyjna. Powstaje, gdy głowa i barki ustawiona jest protrakcyjnie, szczyt bródki i wcięcie rękojeści mostka nie leżą w jednej linii pionowej.

Przyczyny powstawania wdowiego garbu

Do najczęstszych przyczyn powstawania wdowiego garbu można zaliczyć:

– ogólną nieprawidłową postawę
– osteoporozę
– zmiany degeneracyjne w kręgosłupie
– patologie więzadeł i ścięgien
– chorobę Scheuermanna
– oraz choroby wrodzone

Czym przejawia się wdowi garb?

Wdowi garb przejawia się:

  • Zgrubieniem tkanki tłuszczowej w charakterystycznym miejscu
  • Nadmierną kifozą piersiową
  • Nadmierną lordozą szyjna
  • Protrakcją głowy i barków
  • Zaokrągleniem pleców w odcinku górnym
  • Zamkniętą postawą pacjenta

Wdowi garb – objawy

Objawy kliniczne są często zróżnicowane. Pacjenci podają miedzy innymi dolegliwości ze strony układu nerwowego takie jak: mrowienie rąk, parestezje, osłabienie chwytu i zawroty głowy.

Problemy w obrębie żuchwy, bruksizm przyczyniają się do powstania wdowiego garbu.

Pacjenci zgłaszają dodatkowo problemy ze swobodnym poruszaniem szyją, ból i sztywność pleców oraz szumy uszne.

wdowi garb

Jak wyleczyć wdowi garb?

W wielu przypadkach jest możliwe całkowite wyleczenie wdowiego karku. W celu pozbycia się go należy udać się do fizjoterapeuty.

Jak przebiega leczenie wdowiego garbu?

Jednym ze sposobów stosowanych w leczeniu wdowiego garbu jest terapia manualna oraz masaż leczniczy. Terapię manualną wykonujemy na odcinku szyjnym i piersiowym kręgosłupa, wykorzystując mobilizację czy manipulację stawową, jeżeli nie ma do tego przeciwskazań. Pracujemy na mięśniach grzbietu, mięśniach MOS (mostkowo – obojczykowo – sutkowy) i mięśniach pochyłych szyi.

Masaż wykonywany jest na różnych obszarach ciała. Może być to masaż klasyczny, masaż tkanek głębokich (MTG), czy masaż funkcyjny. Powinien być wykonywany około 2-3 razy w tygodniu.

Innym sposobem w fizjoterapii jest użycie sprzętu medycznego. Na ratunek przychodzi odpowiednio dobrze dobrany gorset medyczny, który wymusza i utrwala prawidłową postawę ciała. Poprawia działanie stabilizacyjne i ustawienie kręgów szyjnych kręgosłupa, znosi nadmierne napięcie wokół górnego kompleksu i łagodzi ból.

Kinezyterapia czyli leczenie ruchem pozwala na przywrócenie prawidłowego wzorca ruchu w obrębie szyi i całego kręgosłupa. Stosowana jest pod okiem fizjoterapeuty i przynosi pozytywne efekty w terapii.

Chcesz poznać więcej informacji o leczeniu wdowiego garbu?

Skontaktuj się z nami!