Skip to main content

Co to jest kinesiotaping?

Kinesiotaping (Kinesiology Taping), zwany także plastrowaniem dynamicznym, to jedna z metod terapeutycznych wykorzystywanych przez fizjoterapeutów. Jest to oklejanie specjalnymi, elastycznymi taśmami według określonej metodyki i celu terapii. Twórcą koncepcji jest japoński chiropraktyk dr Kenzo Kase, który opracował materiał do produkcji taśm oraz sposoby aplikacji, uwzględniając różne dysfunkcje, nie tylko w obrębie narządu ruchu, ale również układu limfatycznego, czy możliwości wykorzystania w terapii blizn.

Metoda kinesiotapingu jest skuteczna w przypadku bardzo wielu schorzeń niezależnie od tego czy występuje stan ostry czy przewlekły. Jej zastosowanie nie ogranicza się jedynie do obszaru narządu ruchu. Wskazania do kinesiotapingu to między innymi:

  • urazy i kontuzje np. naderwanie mięśnia, skręcenie stawu skokowego
  • dolegliwości bólowe stawów i mięśni
  • obrzęki limfatyczne
  • występowanie siniaków lub krwiaków po przebyciu urazu
  • wspomaganie terapii
  • terapia blizn

Zaletą tej metody jest uniwersalność i możliwość zastosowania na wszystkie obszary naszego ciała. Do efektów plastrowania możemy zaliczyć: zmniejszenie dolegliwości bólowych – dzięki zniwelowaniu drażnienia receptorów bólowych oraz miejscowe poprawienie krążenia krwi, dzięki czemu poprawia się metabolizm i następuje usunięcie zbędnych produktów przemiany materii. Kinesiotaping w obrzęku limfatycznym pozwala na szybszy odpływ chłonki do węzłów chłonnych a tym samym następuje miejscowe zmniejszenie obrzęku.